Skip navigation

Ernst-Abbe-Platz, Lecture Hall 1

09.00 - 10.00    Elizabeth Jockusch (Storrs, USA)

keynote   Serial homology, novelty and the evolution of panarthropod body plans

10.00 - 11.00    Federico Brown (Sao Paulo)

keynote   Unravelling the evolution of animal coloniality: a case study in tunicates of a solitary to a colonial transition
 

11.00 - 11.30    Coffee break
 
Ernst-Abbe-Platz, Lecture Halls 1,3,4

11.30 – 12.30    Invited talks of the "Fachgruppen"

11:30
Eva K. Fischer, Department of Biology, Stanford University, USA
Mechanisms of Behavioral Evolution

12:00
David Owald, Institute of Neurophysiology, Charité - Universitätsmedizin Berlin, Germany
Waking at night. Slow-wave oscillations in Drosophila

11:30
Paschalia Kapli, Department of Genetics, Evolution and Environment, University College London, UK
The As and Bs of animal phylogeny

12:00
Björn von Reumont, Animal Venomik, Institut für Insektenbiotechnologie, Universität Gießen, Germany
Evolutionary venomics of pancrustaceans

11:30
Christian Nawroth, Institute of Behavioural Physiology, Leibniz Institute for Farm Animal Biology, Dummerstorf, Germany
Goats who stare at scientists - human-directed behaviour in livestock

12:00
Vera Schlüssel, University of Bonn, Germany
'Sharkspeare' & 'Sharkira' - Sharks may not write poems or songs, but they can still hit the right notes in many cognitive tasks

12.30 – 14.00    Lunch
 

Ernst-Abbe-Platz, Lecture Hall 1


During luch break 12.30 – 13.15  Meet DFG @ DZG 2019

Dorette Breitkreuz, Bonn: News on DFG Funding Opportunities for Early Career Researchers

Ernst-Abbe-Platz, Lecture Halls 1,3,4,5

14.00 – 18.00    Short talks of the "Fachgruppen" (including Coffee Break)
 

14.00 - 14.15    Denis Meuthen et al., Saskatoon
Transgenerational phenotypic plasticity in the cyprinid Pimephales promelas

14.15 - 14.30    Thomas Pauli et al., Freiburg
Chemoreceptor diversity and lineage specific gains and losses in the stinging wasps, ants and bees (Hymenoptera: Aculeata)

14.30 - 14.45    Reto Burri, Jena
Genomics of hybridization, speciation, and parallel phenotypic evolution in a color-polymorphic songbird radiation

14.45 - 15.00    Wencke Krings et al., Hamburg
Tracing evolution tooth by tooth: Convergent trophic specialization of a paludomid species flock in an “ancient” African lake

15.00 - 15.15    James D. M. Tolliver et al., Seewiesen
Finding a Ruff wingman: modelling male-male cooperation under strong sexual selection

15.15 - 15.30    Elisa Buchberger et al., Göttingen
Evolution of the gene regulatory network underlying eye and head development in closely related Drosophila species.

15.30 - 15.45   Cigdem Ün, Regensburg
Wolbachia-Induced cytoplasmic incompatibility in Cardiocondyla obscurior

15.45 - 16.00    Dagmar Frisch et al., Berlin
Dissecting the transcriptomic basis of phenotypic evolution in an aquatic keystone grazer

16.00 - 16.30   Coffee Break

16.30 - 16.45    Sabrina Kaul et al., Wien
Diploblastic sea anemones have distinct cell types with signatures reminiscent of bilaterian muscle

16.45 - 17.00    Paula Miramón et al., Bergen, presented by Patrick Steinmetz
Developmental and cellular insights into oogenesis in the sea anemone Nematostella vectensis

17.00 - 17.15    Alexander Klimovich et al., Kiel
Role of taxon-restricted genes in cell type evolution: Insights from the cnidarian Hydra

17.15 - 17.30    Miriam Heingard et al., presented by Nikola-Michael Prpic-Schäper, Gießen
FoxB, a new and highly conserved key factor in arthropod dorsal-ventral limb patterning

17.30 - 17.45    Matthias Pechmann et al., Cologne
Organizing the organizer: A novel role for Ets4 in axis specification and cell migration in the spider Parasteatoda tepidariorum

17.45 - 18.00    Franziska Anni Franke et al., Oxford
Evolution and functionality of closely related Wnt genes in Drosophila melanogaster

14.00 - 14.15    Roxana Taszus et al., Jena
Experimental taphonomy of cyclostome muscle tissue and the implications for the Agnathan fossil record

14.15 - 14.30    Julia Chaumel et al., Berlin
Confused chondrocytes: Are the cells in stingray mineralized cartilage performing the roles of bone cells?

14.30 - 14.45   Ronald Seidel et al., Potsdam
Sustained function despite constant wear – structural and mechanical reinforcements of the tooth plates in chimaeroid fish (Holocephali)

14.45 - 15.00    Alexander Kupfer et al., Stuttgart
Dentitional metamorphosis in caecilian amphibians: a reanalysis

15.00 - 15.15    Hendrik Müller et al., Jena
Development of the cranial musculoskeletal system in foetuses of the West African viviparous toad Nimbaphrynoides occidentalis (Amphibia: Anura: Bufonidae)

15.15 - 15.30    Christian Foth et al., Fribourg (CH)
Comparative analysis of the size and shape of the middle ear cavity of turtles

15.30 - 15.45   Julian Sartori et al., Jena
Tracking tendon fibers to their insertion

15.45 - 16.00    Martin S. Fischer, Jena
Dogs in motion

16.00 - 16.30   Coffee Break

16.30 - 16.45    Alexander Gruhl et al., Bremen
Skinny eaters – structure and function of a digestive epidermis in an animal-microbe symbiosis

16.45 - 17.00    Alexander Stößel et al., Jena
Functional morphology of the middle ear of Homo and Pan

17.00 - 17.15   Stefanie Monecke, München
Once superabundant now at the brink of extinction – why chronotopes matter

17.15 - 17.30    Sarah Hayer et al., Kiel
An old story - The European Flat Oyster in the North Sea in the 19th century

17.30 - 17.45    Stephan Schaffrath et al., Cologne
Genetic diversity of Euscorpius (Scorpiones, Euscorpiidae) in the northern Mediterranean region based on advanced venom analysis.

17.45 - 18.00    Heather Marco et al., Rondebosch
The adipokinetic hormones of the lower clades of Diptera: a structural comparison

14.00 - 14.15    Daronja Trense et al., Koblenz
Natural vs anthropogenic barriers to butterfly dispersal – insights from landscape genetics

14.15 - 14.30    Maria Anna-Luisa Kahler et al., Leipzig
Species diversity and ecology of Aculeata in the understory of the Leipzig floodplain forest

14.30 - 14.45  Martin Horstmann et al., Bochum
Facing the green threat: A waterflea’s defences against a carnivorous plant

14.45 - 15.00    Jonas Virgo et al., Bochum
Acoustic ecology and host specificity of frog-biting midges (Diptera: Corethrellidae)

15.00 - 15.15    Anika Neu, Greifswald
Host plant use in the range-expanding butterfly Pieris mannii

15.15 - 15.30    Daniel Lewanzik et al., Seewiesen
Insectivorous bats integrate social information about species identity, conspecific activity and prey abundance to estimate cost–benefit ratio of interactions

15.30 - 15.45   Luisa Maria Jaimes Niño et al., Regensburg
Diversity and trait patterns of moths at the edge of an Amazonian rainforest

15.45 - 16.00    Holger Schielzeth, Jena
A rethink of ecological niches

16.00 - 16.30   Coffee Break

16.30 - 16.45    Carmen Villacañas de Castro et al., Bremen
Can parasitoids shift the outcome in an antagonistic nursery pollination system? An ecological detective story.

16.45 - 17.00    Petra Schedwill et al., presented by Volker Nehring, Freiburg
For they had brought destruction upon themselves: How host and not parasite variation predicts the outcome of a symbiotic interaction

 

17.00 - 17.15    Kelechi Amatobi et al., Würzburg
Circadian clocks determine intermediate lipid metabolism and storage lipid transport in complex interactions between nutrient-type, photic conditions, circadian clock and feeding time

17.15 - 17.30    Rabia Özbek et al., Gießen
Insights into the venom composition and its biological functions of the endoparasitoid wasp Pimpla turionellae (Hymenoptera: Ichneumonidae)

17.30 - 17.45    Otto Baumann, Potsdam
Ca2+ signaling via 5-HT7 receptors in blowfly salivary glands

17.45 - 18.00    Stefan Schuster et al., Jena
Optimal hematocrit theory under consideration of natural blood dopers and diving animals

Ernst-Abbe-Platz, Lecture Hall 1 – Hörsaal 1

18.00 – 18.15  Rathmayer Prize Ceremony

18.15 – 19.15    Öffentlicher Abendvortrag mit Film:
Aale - auf den Spuren eines Jahrhunderträtsels


Hans Fricke, Seewiesen

Lecture Hall Building, Ernst-Abbe-Platz

19.15 – 21.00    Poster Session II (including food and drinks)